League of the Bands is the hottest talent show on the scene and the trendiest thing to have ever trended.

24 mei 2024

Gijs de Vries and Lavinia Campbell — once happily married, now unhappily divorced — go head-to-head with their bands, 1 Way Street and The Wannababes, dying for a coveted prize of 100,000 euros. Annoying their ex along the way? A bonus for the both of them.

Simultaneously, the majority of the band members dream of the fame they believe they deserve, while Finn and Ruby are more interested in each other, longing to sing a duet together.

Tension runs high both backstage and during live performances. But in show business, one rule always stands: the show must go on, even when everything appears to fall apart.

All is fair in divorce and talent shows, after all.

Nederlands

League of the Bands is dé talentjacht van het moment en “the trendiest thing to have ever trended”.

Gijs de Vries en Lavinia Campbell – ooit gelukkig getrouwd, nu ongelukkige gescheiden – staan met hun bands 1 Way Street en The Wannababes recht tegenover elkaar. Allebei willen ze het prijzengeld van 100.000 euro maar wat graag winnen. Als ze hiermee ook hun ex kunnen irriteren, is dit alleen maar een bonus.

De meerderheid van de bandleden dromen ondertussen van de eeuwige roem die ze denken te verdienen, terwijl Finn en Ruby vooral heel erg geinteresseerd zijn in elkaar en niets meer willen dan een duet met elkaar zingen.

De spanning loopt hoog op zowel voor als achter de schermen, maar in televisiewereld is er maar één regel die telt: the show must go on, ook als alles uit elkaar dreigt te vallen.

All is fair in divorce and talent shows, after all.

Bestel kaartjes voor de musical bij Karin van Leeuwen of Marije Haasnoot: k.vanleeuwen@rijnlandslyceum-rlw.nl / m.haasnoot@rijnlandslyceum-rlw.nl

Terug naar het overzicht